Ekleyen: Tarih: 2015-11-21

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

H&M’in her yıl düzenlediği tasarımcı işbirlikçi konuklarını duyanınız vardır. Her yıl farklı tasarımcı H&M için bir kreasyon yapıyor ve H&M mağazalarında satışa çıkıyor. Mesela 2014’ün tasarımcı konuğu Alexander Wang idi.

alexander wang and h&m

Bilmeyen varsa da artık biliyordur. Çünkü H&M’in bu yıl 11.sini düzenlediği tasarımcı işbirlikçi konuğu Fransız moda evi Balmain’di ve H&M’in bu kreasyonla kapılarını açtığı an olanlar oldu! Tüm türkiye artık Balmain markasını biliyor, nasıl mı?

Balmain ve H&M’in yaptığı işbirliği sonucunda Balmain H&M için bir koleksiyon çıkarmaya ve bunu dünyada aynı anda tüm H&M mağazalarında satmaya karar verdi. Buraya kadar herşey çok güzel. Yani dünyaca ünlü bir fransız markası, H&M gibi fiyatları gayet uygun ama bir o kadar da şık bir markayla işbirliği yapıp kreasyonlarının zengin kesim dışında biler için de ulaşılabilir olmasını sağlıyor. Fakat dünya ile aynı anda olması ve çıkardığı kreasyonları en az 5000-10000 euro olan Balmain’in H&M için yaptığı kreasyon fiyatları Türkiye’de 700-800 liraya satılması sonucunda olanlar oldu. Modayı özellikle bu markayı yakından takip edenler bu fırsatı kaçırmak istemediler. Bir çok ünlü de dahil olmak üzere insanlar ürünleri havalarda kapıştı, mağaza girişleri olay oldu.

Haberlerde çıkan izdiham görüntülerinden sonra H&M, sitesinde yaptığı yazılı bir açıklamayla Balmain kreasyonlarının H&M mağazalarında nasıl satılacağını ve ne şartlarda satın alabileceğimizi duyurdu.
Şöyle ki;
“Balmain H&M koleksiyonundan herkesin birşeyler alabilmesi için alışverişler kişi başına belli sayıda ürünle sınırlıdır. Yani her üründen (örn. aksesuar) bir adet ve tek bir beden (kıyafet/ayakkabı) satın alabilirsiniz. Bu durum koleksiyondaki tüm ürünler için geçerlidir.
Sırada bekleyen müşterilere renkli bileklikler dağıtılacak ve 10 ile 20 kişilik her grup için 14 farklı renk bulunacak. Tasarımcı koleksiyonu alanında ne zaman alışveriş yapacağınızı renginiz belirleyecek. Her grubun alışveriş yapmak için 10 dakikası olacak ve aralarda 5 dakika mola verilecek. Bileklikler yalnızca Balmain H&M kadın koleksiyonundan alışveriş yapan müşteriler tarafından kullanılacak. Erkek koleksiyonundan alışveriş için sıra sistemi olmayacak
Tasarımcı koleksiyonu için iade ve değişim süresi fatura tarihinden itibaren 2 gün olup”

“Bu ürünleri almak istiyorsanız kurallara uymalısınız ve açgözlü olmamalısınız” deniyor bence burada ve gayet mantıklı olduğunu düşünüyorum. Zira yukarıdaki video görüntülerini görünce siz de hak vereceksiniz.

“Peki arkadaş nedir bu Balmain?” Diyenler mutlaka vardır, “Ay pazar çok kalabalık” diyen ablaların abilerin mağazada kapışarak aldığı pazardan daha beter görüntülerin ortaya çıktığı Balmain ne?

Haute couture tasarımıyla efsaneleşen Pierre Balmain tarafından kurulan marka 1945 yılında ilk butiğini açamış. Zamanın prenses ve kraliçelerini de giydirerek ününe ün katmış. Pierre Balmain vefatıyla vasiyet ettiği gibi  varisi olarak Erik Mortensen markanın başına gelmiş. 1990 yılından günümüze kadar 5 tasarımcı başa geçmiş ve 2004 yılında çıkan krizle neredeyse iflas eşiğine gelen Balmain ayakta kalarak günümüze kadar etkinliğini yitirmemiş. Özellikle 2008 ve 2009 yılında bir çok ünlünün markayı tercih etmesiyle efsanevi ünü katlanarak devam etmiş. Christophe Decarnin başında olduğu yıllarda çıkarılan kreasyonlar Balmain çılgınlığında oldukça etkili olmuş. O kadar ki Michael Jackson dahi bu tasarımların müptelası olmuş.

2009 yılında Balmain’e katılarak kadın giyim üzerinde çalışan Olivier Rousteing çekirdekten yetişerek Balmain Kreatif Direktörü olarak başa geçmiş. 1986’lı olan Olivier Rousteing genç yaşta üzerine ağır bir yük almış, fakat hakkını vermiş. Asıl hedefinin couture ile hazır giyim arasındaki duvarları yıkmak olduğunu söyleyen Olivier Rousteing bence bu konuda oldukça başarılı olmuş. Şimdi sizi Balmain’in H&M için oluşturduğu tasarımlarla başbaşa bırakıyorum.

[foogallery id=”2659″]

 

Konuyla ilgili yorumlar

E-mail adresiniz hiç kimseyle paylaşılmaz. Doldurulması gerekli kısımlar * ile işaretlenmiştir.

*