Ekleyen: Tarih: 2015-08-01

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Saçlar bir bayanın en önemli aksesuarıdır, imajınızın assolistidir adeta 😀 Saçınız kadar bir diğer önemli şey ise ona doğru şekli vermek. Saça şekil verirken kullanılabilecek bir çok ürün var, tabi bunların türleri, ne zaman ne tür saça uygulanması gerektiği de önemlidir.
Saça şekil veren ürünleri inceledim , saç kremi, jöle vs. nedir, ne işe yarar, ne zaman kullanmalı bakalım…
Bu arada belirtmekte fayda var ne çeşit saç şekillendirici ürün kullanırsanız kullanın yatmadan önce mutlaka saçlarınızı yıkayın. Saçınıza ve saç derisine yapışan ya da bulaşan saç şekillendirici ürünler saçınızın ve saç derinizin nefes almasını engelleyerek saç kalitenizi düşürebilir, yıpratabilir hatta çeşitli saç derisi sorunuyla (kepek vs.) karşılaşabilirsiniz.

saç spreyi

Saç Spreyi: En çok kullanılan saç şekillendirmeye yardımcı ürünlerden biridir kendileri. Ben bunlara sulu jöle sprey diyorum 😀  Saç spreylerinin bir çok çeşidi vardır. Bunları saçınızın yapısı ya da saçınıza verilen modelin kalıcılığına göre seçersiniz. Genelde çeşitleri şöyledir; ekstra güçlü, ultra güçlü, mega güçlü. Bir çoğunun tutuş gücü 5 ya da 4 kademeden oluşur.
Kullanım: Saç spreyi kuru saçınıza şekil vermeden hemen önce ya da saça şekil verdikten hemen sonra şeklin bozulmaması için belli bir açıdan saça sıkılır.

 

jöle

Saç Jölesi: Saç jölesi aslında bilinmiş en eski saç şekillendirmeye yarayan üründür. Bunlar bildiğimiz jöle kıvamında olup genelde renksizdir. Renkli olanları da vardır fakat bunlar saçta herhangi bir renk ya da kalıntı bırakmazlar. Bunlarında sertlik dereceleri vardır fakat saç spreylerine oranlar sertlik dereceleri daha fazladır. Sert, ekstra sert, ultra sert, mega sert, ıslak sert, parlak sert.. Jölenin saçta tutuşu daha çoktur ve saçları daha hacimsizleştirir ve biraz yapış yapıştır.
Kullanım: Saç jöleleri saça şekil vermeden hemen önce kuru ya da nemli saçta kullanılır. Avuç içine alınan az bir miktar jöleyi iki elinizle avuç içinize ya da parmak uçlarınıza sürerek saçınıza uygulayıp saçınıza şekil verirsiniz. Genelde erkeklerin vazgeçilmez ve tek saç şekillendirici ürünüdür 😀

 

woman_applying_hair_mousse_491bps000781

Saç Köpüğü: Kullanımı saç jölesi ya da saç spreyi kadar yaygın değildir. Genelde kıvırcık saça sahip olanlar pratikliğinden dolayı tercih ederler. Kutusu saç spreyi görünümdedir, şişeyi çalkalayıp sıktığınızda yumuşacık köpük ortaya çıkar. Saç köpüğünün de sertlik derecesi vardır. Saç köpüğü, saç spreyi ve jöleye oranla saçların hacmini azaltmaz ve saçlarınıza şekil verdikten esnekliğini ve yumuşaklığını fazla kaybetmez.
saç köpüğü
Kullanım: Kuru ya da nemli saça şekil vermeden önce kullanılır. Saç köpüğü kutusu 3-4 saniye çalkalanır ve ağız kısmı aşağıya doğru eğilerek avuç içine sıkılır. Ellerinizle köpüğü şekil vereceğiniz saça uygularsınız.

 

krem jöle

Krem Jöle: Jöleden daha faklı olarak kremsi rengi ve görünümü vardır. Kuru saça da uygulanabilir, özellikle katlı kesilmiş saçlarda kullanıldığında farkı ve etkisi daha iyi görülür. Kahküller veya katlı kesilmiş saçların belirginleştirilmesi için idealdir.Diğer saç şekillendirme ürünler gibi alkollü değildir bu sebeple saçı kurutmaz. Saçınıza şekil verdikten sonra herhangi bir sertleşme yapmaz saçınızın ve verdiğiniz şeklin hacmini korumasını sağlar. Tamamıyla doğal bir görünüm verir, jöle ya da sprey gibi sert ve donuk bir görünüm oluşturmaz ayrıca elinizi saçınıza güvenle götürüp dağıtabilirsiniz şeklini korur.
Kullanım: Krem jöleyi avucunuza alıp biraz ovuşturun. Nemli ya da kuru saçınıza avuç içinizde ovuşturduğunuz krem jöleyi uygulayın.

 

Wax: Genelde iki çeşit wax vardır bunlardan biri doğal ve mat bir görünüm verirken diğerinin görünümü daha parlaktır. Jöle gibi yapışan bir özelliği yoktur bu nedenle kullanımı oldukça rahattır. Çoğunlukla erkeklerin tercihi olan bir saç şekillendiricidir. Saçına rasta uygulayanlar da saçlarını nemlendirmek için saç uçlarına wax uygulamaktadır.
Kullanım:  Parmağınızla biraz alacağınız wax’ı kuru saçınıza parmak uçlarınızla şekil vererek sürün. 

 

briyantin

Briyantin: Briyantinler de kremsi bir yapıya sahiptir fakat uygulandığında saçı oldukça parlatırlar. Bu nedenle yağlı bir görünüme sebebiyet verebilirler. Briyantinler sadece saç uçlarına uygulanır saç diplerine kadar sürülmezler. Bu arada ülkemizde en eski briyantinin reklam afişini buldum 😀
necipbey briyantin 1959 necipbey briyantin 1959
Kullanım:  Parmak uçlarınıza aldığınız briyantini kuru ya da nemli saç uçlarınıza uygulayabilirsiniz.

 

Konuyla ilgili yorumlar

E-mail adresiniz hiç kimseyle paylaşılmaz. Doldurulması gerekli kısımlar * ile işaretlenmiştir.

*