Ekleyen: Tarih: 2015-08-05

0.00 avg. rating (0% score) - 0 votes

Yurtdışından alışveriş yapmak deyince, bir çoğumuzun aklına, adını son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz Aliexpress gelmekte. Arkadaşlarımız bu siteden alışveriş yapıyorlar ama aynı zamanda “Aliexpress Güvenilir mi?“, “Aliexpress’den Nasıl Alışveriş Yaparım?” gibi sorular insanın aklına mutlaka geliyor.

Bu yazımızda sizlere “Aliexpress’den Nasıl Alışveriş Yaparım?” sorusunun yanıtını vermeye çalışacağız.

Aliexpress Alışveriş Rehberimiz’de, üye olmaktan güvenilir satıcı seçmeye, nasıl ve ne zaman iletişim kuracağımıza, hangi kargo yöntemlerini seçmemiz gerektiğine dair sorulara yanıtlar bulabileceksiniz.

[symple_box style=”boxerror”]
Aliexpress Güvenilir mi?
[/symple_box]

  • Aliexpress B2C yöntemi ile satış yapan dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden biridir.

B2C, ticari firmaların müşterilerine İnternet ortamından yaptıkları satış işlemleridir. Amaç, mevcut ve potansiyel müşterilere daha kolay ve daha düşük maliyetle online satış imkanı sağlamaktır.

Aliexpress, sitesinde, kendisi satış yapmaz, Aliexpress e-ticaret ortamında, aynı Türkiye’deki Gittigidiyor.com gibi satıcılar bulunmaktadır. Bu satıcılar kendi ürünlerini Aliexpress aracılığı ile satmaktadır.

Yani “Aliexpress Güvenilir mi?” sorusunun cevabı evet, ancak Aliexpress aracılığı ile satış yapan satıcılar güvenilir mi sorusunun cevabı ise hem evet hem hayır’dır. Öncelikle kime güveneceğinizi öğrenmeniz gerekir.

[symple_box style=”boxerror”]Aliexpress’e Nasıl Üye Olurum?[/symple_box]

  • Aliexpress e üye olmak için öncelikle bu web sitesinin tr.aliexpress.com sayfasına giriyoruz. Ana sayfada sağ tarafta yer alan Katıl tuşuna tıklayıp sayfada yer alan formu doldurarak üyelik işlemini tamamlıyoruz. .

Aliexpress'den Alışveriş Yapma Rehberi

 

Alışveriş yaparken unutmamanız gereken noktalar;

  • Satıcı güvenilir mi?
  • Kargo ücretini kontrol ettim mi?
  • Kargo Tracking kodu ile mi gönderilecek?

Bu örneğimizde deri bir bileklik almayı deneyeceğiz,

Arama ekranında özellikle toplu alım düşünmüyorsak “1 Parça” ve “Parça Başına Fiyat” kısımlarını seçmemiz işimizi kolaylaştıracaktır. Hatta işi şansa bırakmamak için En fazla puanlı ve Ücretsiz sevkiyat kısımlarını da seçebilirsiniz.

Daha sonra dilerseniz Fiyat kısmına tıklayarak ucuzdan-pahalıya şeklinde sıralama yapabilirsiniz.

Aliexpress Arama

 

Öncelikle bulduğumuz beğendiğimiz ürünün satıcı puanına, satış miktarına ve gelen yorumlara dikkat ediyoruz.

Aliexpress Rehberi

Aliexpress Rehberi

Görmek istediğimiz tablo az çok bu şekilde olacak. Yeterli miktarda toplam satışı var, bu üründen de oldukça satış yapılmış ve geri bildirim alınmış.

Gönderim kısmında Ücretsiz gönderim yapıldığının da belirtildiğini görüyoruz.

Aşağıdaki gibi bir durumda ise uzak durmanızı öneririz 🙂

Aliexpress

Bunun gibi düşük ücretli ürünlerde Tracking (gönderi) kodu genellikle verilmez. Yani siparişiniz  normal posta yoluyla gelecek. Bu durumda herhangi bir garanti bulunmuyor. Eğer daha fazla ücret ödeyip gönderi kodu ile birlikte gönderilmesini istiyorsanız bunu satın alma ekranında seçmeniz gerekiyor.

Aliexpress Kargo

Kargonuzun gönderi kodu ile birlikte gönderilmesini istiyorsanız extra ücret ödemek durumundasınız.

Türkiye’de yurtdışından gelen postaların adrese ulaşması oldukça fazla zaman alabiliyor. Aliexpress den gönderi durumunu devamlı kontrol edin. Aliexpress onay zamanı yaklaştıkça size durumu e-mail ile belirtecektir. Eğer size onay uyarısı geldiğinde ürün size hala ulaşmadıysa mutlaka “Tartışma Aç” butonu ile bu durumu belirtin, yoksa ürün size ulaşmadan paranız satıcıya aktarılır. Ancak gecikmeyi “Tartışma Aç” kısmından iletmeniz halinde korkulacak bir durum yoktur. Geç de olsa %99 olasılıkla ürün size ulaşacaktır. Eğer 2-3 ay geçmesine rağmen elinize ulaşmadıysa bunu Aliexpress’e iletip iade talebinde bulunabiliyorsunuz. Genellik 1-2 ay arasındaki ulaşmama gibi durumlarda süreyi daha da uzatabiliyorsunuz. Eğer beklemekten sıkıldıysanız da genellikle satıcılar size sorunsuzca paranızı iade ediyorlar.

Bu yazı yorumlarınız doğrultusunda güncellenecek bu yüzden lütfen bir sorunuz olduğunda yazmaktan çekinmeyin 🙂

Konuyla ilgili yorumlar

E-mail adresiniz hiç kimseyle paylaşılmaz. Doldurulması gerekli kısımlar * ile işaretlenmiştir.

*